Alergo-Med
Pracownia Alergologii i Immunologii
Alergo-Med to wiedza i doświadczenie, którego szukasz
Pomożemy w walce z każdym uczuleniem
Reakcje alergiczne może wywoływać naprawdę szerokie spektrum substancji, z którymi stykamy się podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego aby zaplanować skuteczną terapię, która rozwiąże problem alergii, na początku trzeba prawidłowo zdiagnozować alergen. W tym celu wykonuje się testy na alergeny, które dadzą nam informację nie tylko o czynniku uczulającym, ale także o jej stopniu nasilenia.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych badań jest panel alergologiczny, czyli badania krwi, umożliwiające oznaczenie przeciwciał IgE. Dzięki temu można orzec, czy pacjent rzeczywiście jest alergikiem czy występujące u niego objawy są objawem innej choroby, a także kontrolować rezultaty wdrożonej terapii. W wypadku tych badań alergeny, jakie wykorzystywane są podczas badania, zostały zgrupowane w panele, co pozwala na oznaczenie całej grupy badanych substancji. Ten rodzaj testów wykonywany jest również w przypadku pojedynczych alergenów, które podejrzewane są o wywoływanie reakcji uczuleniowej. Badanie z krwi najczęściej wykorzystywane jest podczas diagnozowania alergii pokarmowych, wziewnych.
Rodzaj uczulających alergenów pomagają określić również testy skórne. Badanie wygląda w ten sposób, że lekarz nanosi na skórę pacjenta odpowiednie substancje, a następnie nakłuwa skórę. Po około 20 minutach następuje odczyt badania. Ta metoda szczególnie polecana jest w wypadku, jeśli u pacjenta podejrzewa się alergię spowodowaną przez czynniki wziewne.
Testy prowokacyjne (nazywane również ekspozycyjnymi) wykonywane są głównie w celu potwierdzenia, czy dany czynnik jest rzeczywiście alergenem. W tym celu próbuje się odtworzyć daną reakcję na wybraną substancję. Samo badanie polega na podaniu pacjentowi wybranego alergenu i obserwacji zachodzących reakcji.
Powyżej wymieniliśmy trzy najczęściej wybierane metody wykonywania testów na alergeny. Wykonanie tego typu badań to najważniejszy krok w diagnostyce alergii, ponieważ pozwala nam określić na co jesteśmy uczuleni. Na wszystkie wymienione badania należy posiadać skierowanie od prowadzącego nas lekarza alergologa, który na podstawie ich wyników ustali odpowiednią terapię.