Jakie mogą być przyczyny tzw. zimowych alergii?

W okresie zimowym nie pylą drzewa ani trawy, więc wiele osób uważa, że jest to czas, gdy alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Niestety, w chłodnych miesiącach również wiele osób boryka się z objawami uczulenia, choć rzeczywiście w tym przypadku przyczyną złego samopoczucia z reguły nie są rośliny. Co najczęściej powoduje wtedy nieprzyjemne dolegliwości u alergików? Po czym poznać tzw. zimowe alergie?

Co z reguły powoduje alergie zimą?

Osoby uczulone na pyłki zimą mogą na chwilę zapomnieć o uciążliwym katarze, kichaniu czy łzawiących oczach. Jednak znaczna część osób dalej boryka się z nieprzyjemnymi objawami spowodowanymi alergią na:

  • kurz,
  • pleśń i grzyby,
  • sierść, a także ślinę zwierząt domowych.

Dlaczego akurat w chłodnych miesiącach te czynniki są tak dokuczliwe? Jest to bez wątpienia związane z faktem, że zimą więcej czasu spędzamy w domu i rzadziej wychodzi na świeże powietrze. Ponadto nie otwieramy tak często okien w obawie przed zimnem, a to powoduje, że uczulające nas roztocza kurzu, zarodniki grzybów oraz inne alergeny gromadzą się w pomieszczeniach w domu. Grzejniki z kolei zwiększają cyrkulację powietrza, co również prowadzi do zwiększenia reakcji alergicznych. Jak tego uniknąć? Należy pójść na testy alergologiczne i ustalić przyczyny złego samopoczucia. To natomiast umożliwi zaplanowanie terapii, a co za tym idzie — zwiększenie jakości życia chorego.

Po czym rozpoznać zimowe alergie?

Alergie określane mianem zimowych objawiają się podobnie do tych występujących wiosną czy latem. Do głównych objawów należą katar oraz częste kichanie. Ponadto podczas bezpośredniego kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię może pojawić się dokuczliwy świąd. Charakterystyczne dla alergii są również zaczerwienione, łzawiące oczy. Niektóre osoby w okresie zimowym narzekają też na wzmożony kaszel oraz astmę. Te objawy utrudniają codziennie funkcjonowanie. Po ich zauważeniu, trzeba umówić się do lekarza.

Jakie mogą być przyczyny tzw. zimowych alergii?