Jak przebiega interpretacja wyników testów na alergię na białka mleka krowiego?

Mianem alergii określa się nieprawidłową reakcję układu immunologicznego na czynnik, który przez organizm większości osób nie jest uznawany za niebezpieczny. Jego przykładami mogą być: ślina zwierząt, orzechy, roztocza kurzu czy też pyłki kwiatów. Objawy alergii u części osób pojawiają się również po spożyciu krowiego mleka, występującego w wielu produktach spożywczych. Jak interpretować wyniki dotyczących go testów alergologicznych? Kiedy je wykonać?

Wskazania do wykonania testów alergologicznych na mleko

Wśród objawów alergii na białka mleka krowiego wymienia się przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak uporczywe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki oraz wymioty. Należy również pamiętać, że nierzadko do symptomów zaliczane są zmiany skórne. Pacjenci nierzadko skarżą się też na jej uporczywe swędzenie. U niektórych występują nawet zawroty głowy, a także drgawki.

Jeżeli po spożyciu określonych produktów zauważymy powyższe objawy, możemy podejrzewać u siebie alergię na białka mleka krowiego. Dokładną diagnozę umożliwią badania alergologiczne. W Krakowie wykonuje się je m.in. w pracowni Alergo-Med.

Jak ocenia się, czy u pacjenta występuje alergia na krowie mleko?

Alergia na krowie mleko jej zazwyczaj określana na podstawie wyników uzyskanych z krwi pacjenta. Oznacza się w niej poziom przeciwciał IgE, które odnosi się do konkretnego czynnika — w tym przypadku będą to białka mleka krowiego. Należy pamiętać, że możemy wykonać testy dotyczące wyłącznie konkretnego alergenu, jak i całkowite. Otrzymany wynik powinien zinterpretować lekarz, który odniesie liczbę przeciwciał IgE do ich prawidłowego przedziału we krwi i zaleci dalsze postępowania związane z ograniczeniem dolegliwości spowodowanych przez alergię.

Jak przebiega interpretacja wyników testów na alergię na białka mleka krowiego?