Alergo-Med
Pracownia Alergologii i Immunologii
Alergo-Med to wiedza i doświadczenie, którego szukasz
Pomożemy w walce z każdym uczuleniem
Alergie to częsta przypadłość występująca u niemowląt i dzieci. Pierwsze symptomy uwidaczniają się zazwyczaj na skórze malucha (w formie np. świądu, opuchlizny, wysypki lub pokrzywki), choć często dotyczą także układu pokarmowego (przybierając postać m.in. bólów brzucha, nudności, wymiotów czy biegunki). W wielu takich przypadkach rodzice nie są jednak w stanie jednoznacznie stwierdzić, co stanowi czynnik wywołujący u pociechy przykre objawy. Ogromną pomoc w szybkiej diagnostyce tego typu schorzeń stanowią proste testy alergologiczne. Zdobycie informacji na temat szkodzących maluchowi alergenów nie tylko umożliwi dobrać odpowiednią metodę kuracji oraz złagodzić uciążliwe skutki choroby. Pozwoli także na wyeliminowanie danych składników z diety oraz uświadomienie dziecka, do czego może doprowadzić kontakt z nieodpowiednimi substancjami.
Chociaż badania są całkowicie bezpieczne, mogą budzić niepokój zarówno u najmłodszych, jak i samych rodziców – zwłaszcza gdy odzywają się w nas przykre wspomnienia z dzieciństwa. Na szczęście w ciągu ostatnich dekad medycyna znacząco ewoluowała, a obecnie przeprowadzane testy alergologiczne nie są ani długie, ani nieprzyjemne. W przypadku testów skórnych wskazuje się, że można je wykonywać u maluchów, które skończyły 3 lata, choć czasem ta nieformalna granica przesuwa się nawet do 5. roku życia. Ograniczenie to wynika z lepszej komunikatywności oraz współpracy dziecka z lekarzem, ponieważ musi ono pozostać w nieruchomej pozycji przez około 15 minut. Wygodniejszym, a zarazem dokładniejszym testem alergologicznym jest badanie z krwi, które wymaga jednorazowego jej pobrania – z tego powodu można je wykonywać nawet u niemowląt.
Testy alergologiczne z krwi są na tyle czułą metodą diagnostyczną, że mały pacjent nie musi na nie przychodzić na czczo ani przerywać stosowania leków. Mimo to najlepiej zgłosić się na badanie w okresie wolnym od objawów oraz infekcji. Dobrze też, aby maluch wypił dostatecznie dużo wody – pomoże to bowiem zwiększyć widoczność żył. W przypadku nieco starszych dzieci warto porozmawiać z pociechą i na spokojnie wyjaśnić jej, co wydarzy się podczas testu, a także w jakim celu zostanie on wykonany.
Jeśli maluch boi się zastrzyków, nie należy zapewniać go, że test alergologiczny będzie całkowicie bezbolesny, inaczej straci do nas zaufanie. Zamiast tego lepiej jest opowiedzieć mu bajkę, w której ulubieni bohaterowie zdołali przezwyciężyć strach przed pobraniem krwi, bądź też zaproponować odpowiednio kuszącą nagrodę za wysiłek. Dodatkowo warto skorzystać z usług Pracowni Alergologii i Immunologii Alergo-Med w Krakowie – tamtejsi specjaliści codziennie pracują z dziećmi, a dzięki zdobytemu doświadczeniu wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić badanie, aby wywoływało jak najmniejszy dyskomfort.